• Home
  • /Blog
  • /O kurzech
  • /Sama doma a focení dětí – teď, když je tak krásný podzim
Sama doma a focení dětí  – teď, když je tak krásný podzim

Sama doma a focení dětí – teď, když je tak krásný podzim

Příští pátek – tedy 19.10.2018 jdu vyprávět do pořadu Sama doma o tom, jak fotit své děti na podzim. Výborné téma. Jsem nadšená. Spousta lidí chodí k profíkům právě na podzim – čest jim!!  Ale nafotit si sám své děti a užít si spolu ty úžasné barevné a plné chvíle je nezapomenutelný zážitek. Mám prý vytvořit jakousi kuchařku, jak na to. Musím říci, že mám velké zkušenosti. Děti – 3,5,7 let zaručují, že mám vždy focení vlastních dětí velmi výživné a fotím je takto už odmala. Jak tedy postupovat? Tak předně – děti bychom měli motivovat. Něco v tom smyslu: “ jdeme do přírody, bude to dobrodružství, něco objevíme a zároveň si můžete vzít ty krásné šaty, co normálně nosíte jen do divadla nebo jako princezny a princ (mám holky a kluka).“

Takže pravidlo číslo 1 zní: dětem se pokusíme obléci něco pěkného na sebe (i když víme, že to možná natrhnou nebo zašpiní, protože budou prolézat keře). Co znamená pojem „pěkného“ ? Něco jednobarevného – já raději volím barvy podzimu, aby to ladilo. Určitě ne nic černého nebo s obrázky. Přeci jen chceme, aby byl vidět hlavně obličej dítěte a nebyl dominantní motiv na tričku.

Pravidlo č.2 – nenecháme se vystresovat už při oblékání. Je to přeci jen hra a hrajeme ji všichni. Takže pokud dítě trvá na černém tričku s Elsou a víme, že jen tak bude spolupracovat, necháme mu je.

Pravidlo č.3 – čím budu fotit? Toto je otázka pro vás. Pokud víte, že budete tahat na zádech těžkou zrcadlovku a budete otrávení, vezměte si radši mobil. V dnešní době už jdou s nimi tak neuvěřitelné kejkle – myslím tím hloubky ostrosti –  to znamená, že to dělá přesně to, co máme rádi – ostré dítě a kolem krásný barevný bokeh – rozuměj rozmazání. Kdo má levný mobil (protože se bojí, že mu ho dítě hodí na zem nebo do polévky), ať si vezme klidně kompakt. A je samozřejmě lepší, pokud je poučen, jak toho rozmazání docílit.

Pravidlo č.4jdeme fotit k večeru. Vyražte v 17.00 hodin. Anebo podle toho, kdy začíná zlatá hodinka. To je něco, co nastává hodinu před západem slunce. Anebo hodinu po východu, ale v to nedoufám, že byste s dětmi stihli. Chcete-li na to jít trochu vědecky, výborná aplikace je tady.  Akorát na to, aby nebyly děti unavené. A proč? I když je teď světlo měkčí než v létě, pořád je lepší fotit pozdně odpoledne nebo brzy ráno:)) Navíc má zapadající slunce teplou žlutooranžovou barvu. O tom, že krásné jsou mlhy, teď raději  pomlčme.

Pravidlo č.5  – jdeme na výpravu a vy jen tak zavoláte: Emilko…Rozálko… Františku …podívej se na mě. A uděláte to tam, kde je zrovna pěkné světlo. Co znamená pěkné světlo? Kdo má dobrý objektiv, může používat protisvětlo. To znamená světlo, které jde přes záda. Kdo nemá dobrý objektiv – ať raději nechá své dítě dojít do stínu a motivuje ho k tomu, aby se podívalo směrem ke světlu. Udělá mu to pěkný lesk v očích.

Pravidlo č. 6 – jdeme fotit tam, kde to máme rádi.  Samozřejmě teď na podzim je překrásná příroda. Takže všechny parky, divoká prostranství, listnaté lesy jsou naše!

Pravidlo č.7 – nehrotíme to.  Nechce se podívat, odmítá, můžeme mít různá překvapení v baťůžku. Bubliny, kazu, červenej nos, draka, lodičku, balónky a stejně se nepodívá a nepodívá. V tuto chvíli přichází největší výzva. Můžeme motivovat úplatky. Cukrem, dlouhou televizí, jak kdo umí. Anebo jen tak jít a čekat na „zázrak“. Povolit a doufat, že budete dost ve střehu a podaří se vám zachytit ty úžasné a neopakovatelné chvíle, které si třeba pak dáte do fotoknihy a budete rádi vzpomínat a vracet se k nim za dlouhých zimních večerů. A nemusí se dívat přímo do objektivu. Stačí, že jsme spolu a že fotoaparátem potvrzujeme, že teď je teď. A když nám bude ouvej, tak máme pořád brány do vzpomínek, které nám skládají štěstí – štěstí být se svými dětmi jen tak na výletě.

Facebook
Google+
https://www.evamelo.cz/sama-doma-a-foceni-deti-ted-kdyz-je-tak-krasny-podzim">
Instagram