• Home
  • /Blog
  • /Můj milovaný Henri Cartier – Bresson
Můj milovaný Henri Cartier – Bresson

Můj milovaný Henri Cartier – Bresson

Já vím, že je to skoro 100 let staré. Ale co. Je mi bližší fotografie, která nic nevytváří. Je to prostě ZEN a fotografie.

“ Já nedělám fotografie. To fotografie dělají mě“

„Přemýšlet byste měli před anebo po, nikoli během fotografování“

Cartier Bresson byl francouzský fotograf, který jako první pojmenoval „rozhodující okamžik“. Je to moment, kdy fotka  dokáže zachytit v jediném záběru věčnost. Co to přesně znamená?

Nikdy se moc nevěnoval technice, vystačil si v drtivé většině případů s jednoduchou Leicou s 50 mm objektivem. 

Když Cartier-Bresson objevil v roce 1932 kameru Leica, stala se rozšířením jeho oka… Nikdy si ji nedal kolem ramen, ale s páskou kolem zápěstí. Bylo to trochu jako zbraň. Často se ho ptali, co pro něj kamera znamená, a on řekl, že to může být polibek, může to být říznutí nožem nebo křeslo psychoanalytika… Je jasné, že měl stále na paměti podvědomí a agresivitu, protože fotografování může být agresivní. Vidíme také, že uvažoval o fotografii v něžnějším smyslu, v symbióze s osobou, když říká, že to může být polibek. Měl také tendenci říkat, že „k subjektu se musí přistupovat s nenápadností vlčích a sametových rukavic; nespěchat“. Řekl by, že rybář by nikdy nehodil kámen tam, kde chce chytit rybu v řece. To samé musíte udělat s fotografováním.” ha ha..fotografický koán

Facebook
Google+
https://www.evamelo.cz/muj-milovany-henri-cartier-bresson">
Instagram