• Home
  • /Blog
  • /21 dnů sobě (do jara) – fotovýzva v lockdownu
21 dnů sobě (do jara) – fotovýzva v lockdownu

21 dnů sobě (do jara) – fotovýzva v lockdownu

Uf..děti už konečně půjdou na chvíli do školy a do školky a tak zpracovávám našich úžasných 21 dnů, kdy jsme 48 žen a 2 muži fotili každý den jedno téma. Bylo překvapení, co to bude. Vždy v předvečer jsem zadání poslala a následující den se fotilo – s tím, že jsme si průběžně dávali komentáře. Nakonec jsme dali všechny fotky vedle sebe do alba a sdíleli si své postřehy  – esenci toho druhého.
     Témata byla například takováto:  Vyfoť, jak si lidé hrají. Vyfoť sen. Vyfoť detail, který prozradí víc o celku. Vyfoť více předmětů u sebe – zátiší, které nalezneš. Všimni si, jaké mají vůči sobě napětí. Vyfoť něco, co tě přitahuje. Co máš skutečně rád. Pro co máš vášeň. Vyfoť něco, co vystihuje dnešní dobu. Vyfoť světlo a jeho zázraky. Pocta Parkerovi.  Vyfoť barevnou kompozici. Poctu Alexi Webbovi  Vyfoť rozhodující okamžik. Zen a lukostřelba – pocta Henri Cartier Bressonovi.  Vyfoť svůj strach. To, čeho se bojíš. Vyfoť lásku. Vyfoť soumrak. Vyfoť to, jak jsme si všichni v něčem podobní.
Specialitou našeho focení bylo všímavé focení od Hanky Polákové, která přidala zpřítomňující rozměr a uvědomění si více TEĎ.
A toto je zpětná hřející zpráva od těch, které se zúčastnily:
I přesto, že nejsem fotografka jsem si toužila. Výzva mi přinesla zbystřené smysly a možnost zaměřit se na jinak přehlížené detaily, hledat krásu ve všednosti, ladění se na téma, radost nad zdařilým snímkem, sdílení jinakosti ostatních účastníků, dobrodružství v dnešní izolaci. Dík, Evi.Těším se na další.
Bylo to precizně připraveno a fungovalo na jedničku. Určitě bych doporučila všem, kdo jdou dál za fotku:-)
Rozšířila mi obzory a všímavost k objektům, které jsem dříve míjela, Udělala jsem fotky, které by nevznikly. Inspirovalo mě pojetí ostatních. Díky.

Moc si tuto vyzvu uzivam, dnes se na foceni pridal i syn a byl nadseny a tim padem i ja. Je tezke vyfotit to tak, jak to clovek vidi, ale hrozne moc se diky teto vyzve ucim. Nejen to, ze se snazim studovat co, kdy, cim a jak fotit, ale taky to, ze najednou u toho foceni premyslim uplne jinak. Uvedomuju si krasy okolo a vse tak nejak vic vnimam:) Diky za to.

STRACH

Chvíli jsem váhala, protože online výzvy obecně moc nemusím, a cítím se už tak dost vytížená. Z 21 dnů jsem nakonec zvládla skoro všechny krom tří a vůbec to pro mě nebyla zátěž, ale naopak vzpruha. Dodalo mi to spoustu elánu a uvědomění, že tvoření je pramen života. Nad strachem, že nic nenafotím, převládla naděje, že ono se stejně vždycky něco objeví a já budu vědět, že je to to pravé. A i kdybych ten snímek v daný den nechytla, tak to přece nevadí… Každý podvečer jsem se už těšila na nové téma, na které jsem se vždy naladila a zasunula ho do podvědomí a druhý den záběr v pravý moment přišel. Zároveň byla nesmírně důležitá ona pravidelnost a návyk. Veliké díky za to!
Foto výzva znamenala, že v dnech zatím nejtěžšího lockdownu, který se i dost podepsal na mém psychickém stavu, jsem každý den měla něco, co mě přimělo k tomu přestat se soustředit na to, jak špatnou mám náladu. Výzva znamenala, že i když jsme prakticky nemohli za hranice katastru obce, tak jsem každý den našla něco nového. Nemám ani foťák, ale díky výzvě jsem objevila i nové programy, které lze využít k úpravě fotek z mobil. Závěrečná koláž je nádherný vizuální deník uplynulých tří týdnů. Když se na ní podíám, vybavím si úplně přesně, co jsem každý den dělala, jakou měla náladu a jak jsem přemýšlela o tom, co vyfotit.
LÁSKA
Focení a sdílení ve skupině podobně naladěných žen (a mužů, jasně, i když já jsem vnímala hlavně ty ženy), to bylo prostě skvělý, lepší už by to mohlo být jen naživo – dalo mi to pocit svobodného prostoru pro tvoření, no zní to jako klišé, ale prostě to tak bylo. Každý den mi v hlavě běželo tisíc nápadů a já se těšila, co vyfotím, a stejně tak co uvidím od ostatních…naučila jsem se toho spoustu, o focení a taky o sobě… velké díky!!!
Doporučuji! Na rodičovské dovolené jsem přepla do jiného modulu „teď mám chvíli pro sebe“. Inspirující fotky, které Vás nutí, chtít více od vlastních fotek. Posouvat se. Jak moc důležité je na fotce světlo – jak mění předměty/osoby.
STEJNÍ A PŘECE JINÍ
Facebook
Google+
https://www.evamelo.cz/21-dnu-sobe-do-jara-fotovyzva-v-lockdownu">
Instagram