21 dnů sobě – online výzva

21 dnů sobě – online výzva

Začínáme 2.3.2021 v 8.30h

Jak to bude probíhat?

Nebudete dopředu vědět, co se bude druhý den fotit – bude to překvapení. Dozvíte se to vždy ráno v 8.30hodin. Fotku dáte na FB do 18.00 hodin, abychom měli všichni čas se na ni podívat a popřípadě okomentovat. V čem je tato výzva jedinečná? Je postavena především na prožitku a sebepoznání prostřednictvím fotografie. Kurzů zabývajících se technikou nebo strategií, jak být lepší fotograf je všude dost.

Co získáte? 

 • Schopnost vybrat pouze jednu fotku, která odpovídá zadání. Budete prostě muset.
 • Převádět vaše vnitřní pocity do symbolů
 • Nepřímo se budeme zabývat technikou – v mých komentářích budu navádět k tomu, jak by se To dalo udělat lépe – typu – krok stranou, lépe naexponovat, počkat si na jiné světlo. Není však nutné ovládat perfektně fotoaparát. Kurz na ovládání fotoaparátu je zde.
 • Vnímání svého aktuálního rozpoložení – svůj vztah k objektu (scenérii) a sám sebe v procesu zachytávání
 • Čas pro sebe, pro vnímání toho, jak se cítím a jak k tomu najít obraz  “venku“
 • Proces tvoření
 • Sdílení vašich fotografií a obohacení se o obrazy druhých

Tady se můžete přihlásit 

Přistupujte k celému jako ke hře. Nejsou to závody. Nebudeme hodnotit nejlepší.  Smyslem je zapojit se na 21 dnů do procesu tvorby, do všímání si „náhod“, toho, že se něco objevuje, pokud na to zaměříme svoji pozornost. Proto určitě nebudete používat fotky z archívu a když se vám prostě nebude dařit, zkusíte napsat proč. Nemusíte se účastnit každý den, ale jde o vás. Vy ztrácíte možnost a „kondice“ vzniká právě tím, že něco děláte pravidelně. Samozřejmá je „přející pozornost“ (Ivan Vyskočil) – to znamená, že se nebudeme na nikoho vytahovat. Každý má svoji cestu a svůj způsob focení. Když uvidíme, že se něco dá udělat „lépe“ – třeba že je fotka nečitelná nebo že je formálně špatně – to znamená – není oříznutá nebo je naopak moc, dala by se upravit expozice nebo oteplit, tak to s laskavostí sdělíme, ale cílem je autora posunout.  Může se fotit na cokoliv. Používejte symboly. To znamená, že některé věci nemusíte říkat napřímo, ale najdete pro ně metaforu. Uvědomte si, co chcete říci nebo jaký pocit by měla fotka vzbuzovat a přemýšlejte, jak toho docílit –  typu: pokud by měla třeba být smutná – použijte tmavší tóny. Redukujte. To co chcete říci, by mělo jít jednou větou. Maximálně dvěma. Když fotku vybíráte, hledejte tu, která nejvíce odpovídá těmto dvěma větám.

K celému procesu jsem přizvala Hanu Polákovou http://hanapolakova.cz/, která pracuje jako průvodkyně osobního rozvoje od roku 2002 a jak sama říká, vždycky ji zajímal život lidí a široké souvislosti osobních životů s velkou řekou života. Fotografování může být meditací. Je to proces zpřítomnění se, naladění se na intuici – tzn. tušení „že se něco zajímavého stane“, odklonění se od myšlení a ladění se na ticho, soustředění a uvolnění v jednom okamžiku. Fotoaparát je jen pomocník, pomyslná hůlka poutníka, záchytný bod. To co se děje ve „vnějším světě“ je jen zrcadlo vašeho vnitřního světa. A pokud se dostanete do „jistého rozpoložení“ spustíte synchronicity, které vám dají pocítit radost a vědomí, že jste v proudu. Ivan Vyskočil, který mě zasvětil na Katedře Autorské tvorby a pedagogiky  na DAMU tomu říká, „kondice“. A k té  je potřeba „ponoukat a cvičit“. Proto tento kurz.

Příklady témat : 

 1. Vyfoť krásný předmět – uvědom si, proč je pro tebe krásný. Zkus jej vyfotit tak, aby to pochopili i druzí.
 2. Vyfoť více předmětů u sebe – zátiší, které nalezneš. Nesestavuješ. Všimni si, jaké mají vůči sobě napětí.
 3. Vyfoť krajinu, kterou máš rád.
 4. Vyfoť vztah dítěte a rodiče. Zkus to udělat tak, aby pochopili i druzí, co chceš říci.
 5. Vyfoť detail, který prozradí víc o celku.
 6. Vyfoť sen. Zázrak.
 7. Vyfoť, jak si lidé hrají.

Více info zde

nebo zde 

a ještě více tady.

Facebook
Google+
https://www.evamelo.cz/21-dnu-sobe-online-vyzva">
Instagram