Najdete mne
neděle, 24 květen 2015 08:46

Spolumatky

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)
Spolumatky
ženy na rodičovské „dovolené“
Autorku inspirovala k natočení dokumentu její vlastní zkušenost s mateřskou a posléze „rodičovskou“ dovolenou, na které je necelých 5 let. Zhruba za týden po odvysílání tohoto dokumentu by měla porodit své 3.dítě.
Jde o dobu velmi intenzivní, což může určitě potvrdit každá matka, která se v současnosti nachází v této fázi či každá, která si ještě dokáže na toto období vzpomenout pravdivě.
První dítě autorka porodila v 35 letech. Do té doby si nepřipadala dost zralá na to dítě mít a bohužel zjistila, že i teď, kdy je starší, nedělá vše v oblasti výchovy tak, jak by si představovala. Soucítění s jinými ženami ji však pomáhá odpouštět si například ne vždy úplně láskyplné jednání s dětmi způsobené únavou a jistými nevyřešenými problémy z jejího vlastního dětství.
Mnoho frustrace autorce a jejím spolumatkám způsobují různé „návody“, jak by se měly děti vychovávat - typu Naomi Aldort, Nevýchova a.p.
Autorka vystudovala VŠUP obor fotografie a v současné době dopisuje disertační práci na DAMU – obor Autorská tvorba a pedagogika. Minulý rok vedla spolu s Annou Saavedrou – dramaturgyní Hadivadla kurz Kreativního psaní a fotografie pro ženy na mateřské dovolené, z kterého jsou i některé pasáže v dokumentu.

Každý člověk je domem, v němž bydlí mnoho obrazů a snů. A právě mateřství od prvních měsíců těhotenství přes první roky intenzivního spoluživota s naším dítětem je jedinečnou dobou plnou velkých změn v našem nitru. Prostřednictvím různých uměleckých metod (fotografie, tvůrčí psaní, vyprávění příběhů, improvizace) jsme zkoušely zaznamenat tuto jedinečnou zkušenost, vlastní pocity, zážitky a sdílet je s ostatními maminkami.

Tento dokument má za cíl navodit podobné „spolusdílení“ s posluchači, unavené matky podpořit, že v tom nejsou samy..a snad i pobavit.
V dokumentu hovoří tři účastnice kurzu - Julie - matka čtyř dětí - z toho dvě děti v domácím vzdělávání na 1.stupni. Záliby: tanec, jóga, pobyt v přírodě, cestování, pozorování kreativity a vitality dětí a podpora jejich svobodného rozvoje, vzděláním fyzioterapeutka.
Gabriela – matka dvou dětí - Gabra (vždycky se těšila, že až bude stará, lidé ji budou říkat Gabro) vystudovaná inženýrka, baví ji všechno a nechce nikdy skočit padákem.
a Petra – matka dvou dětí. Po rodičovské dovolené nově zaměstnaná v nakladatelství.
Ukázka prací z kurzu:
Můj porodní příběh (autorka Tereza Kutínová)
Od maminky jsem věděla, že TO bolí a že pak už zůstanu tlustá… Kamarádka mi poradila, že TY PRAVÉ stahy poznám snadno - když si dám velkého panáka, tak nepřestanou… Z porodního kurzu jsem si zapamatovala, že při TOM hlavně musím dýchat a při tlačení zavřít oči… Teta (sestřička v porodnici) kriticky zhodnotila moji úzkou pánev a konstatovala, že zrzky hodně krvácejí… A jak TO dopadlo ve skutečnosti?
Čtyři těhotenství, tři velké panáky, tři cesty do porodnice, dýchám, dýchám, dýchám a pak už jen valím oči. Úzkou pánev si děti pohlídaly a narodily se raději trošku dřív. Úžasný zázrak třikrát jinak a já vždycky byla u toho. Třikrát mi na břiše ležel teplý vlhký uzlíček s vykulenýma očima. Můj drahý muž byl u toho se mnou, takže jsme ten vzácný okamžik mohli prožívat spolu.
První porod byl ve znamení noci. Noční liduprázdné Brno, příjemný chlad letní noci, intimní atmosféra, jen svíčky jsme neměli. Pomohla gravitace - chtělo se mi chodit a poskakovat. Muž si nevzal nic na čtení.
Druhé děťátko se nám narodilo k obědu. Uprostřed cesty ven se rozhodlo stávkovat (tvrdohlavost mu zůstala doteď). Pomohl epidurál – díky tomu jsem porod absolvovala s úsměvem na rtech. Muž přečetl několik časopisů Letectví a kosmonautika.
Potřetí jsem rodila jednoho vlahého letního večera, vůně léta, živý koncert z nedaleké kavárny. Nebylo potřeba žádné pomoci, ale krupicová kaše chutnala jak nikdy před tím. Muž se s časopisy vláčel zbytečně – nestihl je vytáhnout.
Nepříjemné vzpomínky zmizely… Nebo žádné nebyly? To si každý musí zjistit sám. A tím končí můj porodní příběh. A nebo ne?
Rozhovor Spolumatky ke stažení