Najdete mne
úterý, 06 leden 2015 12:50

VIDA!

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Koncept science center, kde je věda zábava a k popularizaci vědy dochází především prostřednictvím interaktivních exponátů, zažil největší boom v USA v 60. a 70. letech. V Evropě je také celá řada podobných center, například finská Heuréka, dánské Experimentarium, vlámské Technopolis a mnohá další. V Česku vznikl jako první liberecký IQ park už před deseti lety, ale skutečný boom přichází jednoznačně až v minulém roce. Dokončují se totiž projekty, které vznikly na základě jednoho z programů Evropské unie. Proto se letos postavilo nejen centrum VIDA!, ale také IQlandia v Liberci, Svět techniky v Ostravě a významně se rozšířila i plzeňská Techmania.
Vida – to je něco přes 150 interaktivních exponátů, díky kterým můžeme lépe porozumět světu kolem nás. Expozice je rozdělena do čtyř hlavních tematických sekcí: Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Samostatná část, Dětské science centrum, je věnována dětem od 2 do 6 let.
Zemětřesná deska, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce v nadživotní velikosti, společenství mravenců Atta, archeologické pískoviště, vodní tiskárna – to jsou některé z exponátů VIDA! science centra. Dotýkat se exponátů je tu více než doporučeno.„Objevujete tu nejen očima, ale všemi smysly. I složité přírodní jevy představujeme formou hry a zábavy,“ říká Lukáš Richter, ředitel Moravian Science Center Brno, příspěvkové organizace Jihomoravského kraje, která VIDA! science centrum provozuje.
Připravovaný doprovodný program zahrnuje představení plná zábavných pokusů a speciální programy pro školní skupiny i veřejnost. Galerie pavilonu slouží k instalaci aktuálních výstav, z nichž první je věnovaná problematice pasivních domů. Návštěvníci se tu dozvědí, jak se v pasivním domě v zimě větrá, budou si moci zkusit co nejrychleji zaizolovat dům, vyskládat rám okna, anebo zastřílet na jeden pěkně nepovedený dům plný tepelných mostů.

V naší hodinové Čajovně z Brna se dozvíte, jak probíhá výběr exponátů, která světová science centra stojí za to navštívit či jak vznikl název VIDA! Uslyšíte Ondru Hloušu – manažera expozice VIDA!, programového manažera Svena Dražana a Hanu Laudátovou – PR manažerku VIDY! Zajímavé jistě budou i úryvky z show, které jsou ve VIDĚ pořádány, některé zvuky exponátů a část školení tzv. Edukatérů nebo VIDÁtorů – lektorů VIDA! science centra., kteří provádí VIDOU! návštěvníky. V den mého natáčení je školil Aleš Pilgr, který zde pracuje a mimo jiné hraje v brněnských hudebních skupinách Biorchestr a Květy, které budou dnešní Čajovnu svou hudbou doprovázet.