Najdete mne
pondělí, 17 listopad 2014 08:11

Cysař David

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Jak se co dělá ve fotografii...

David Cysař vystudoval FAMU – obor fotografie. Už na škole ho však lákala filmová kamera a tak se nyní převážně věnuje natáčení dokumentárních filmů. V současnosti se spolupodílí na dokumentu o Karlu Zemanovi, který bude mít premiéru v únoru příštího roku.
Fotografování na tzv. velký formát – to znamená na filmy či fotografické desky o velikosti minimálně 6 x 9 cm má své kouzlo, o kterém se budeme bavit. Potřeba je k tomu klid, zpomalení, jistá dovednost a samozřejmě velkoformátová kamera. David Cysař už na FAMU, společně s Pavlem Berkovičem, postavil několik velkoformátových fotopřístrojů. Jeden například udělali tak, že přestavěli dodávku, s kterou cestovali po Čechách a Moravě a fotografovali tajemná místa podle knihy "Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa" zpracovaná Martinem Stejskalem. Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 1991. Velikost negativů byla 70x108 cm.
Nedávno natáčeli jeden díl dokumentárního cyklu pro Českou televizi s názvem: V zajetí aparátu. K této příležitosti postavli fotodomek, ve kterém exponovali desky, které měly rozměry 1 x 1,5 m a 1x 2 metry. Dozvíme se, jak se staví foťák, že se dá uvařit emulze nebo jak spočítat správně objektiv..