Najdete mne
středa, 10 září 2014 10:27

Kabůrková Tereza

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
V dalším pokračování rozhovorů o fotografii, po té, co jsme zkoumali, jak se pozná "ta dobrá fotografie", se tentokrát zaměříme na to : "jak se co dělá".
Těšte se třeba na vyprávění o tom, jak se vyrábí velkoformátová kamera nebo fotogram nebo jak se dobře rámují fotografie.
Cyklus zahajuje jedna z mála printérek v České republice - fotografka Tereza Kabůrková.
Kdo je to printér?
Ti, kdo si ještě pamatují to, že se fotografie zvětšovala ve fotokomoře asi tuší, že je to člověk, který zvětšuje - v našem případě velké formáty - to znamená fotografie s minimální délkou 1metr. To znamená z role fotografiického papíru ustřihne požadovaný formát a to další se už dozvíte v našem rozhovoru.
Tereza Kabůrková je ale především fotografka. Její tvorbu můžete vidět od 12.9.2014 v galerii Natura na zámku v Průhonicích - kde s názvem Kmenové souvislosti vystavuje Pavel Baňka a jeho hosté. Na říjen chystá samostatnou výstavu v galerii 35m2.
Zajímalo mě, pro koho zvětšuje a jak se to dělá?
Něco bude i tak trochu pro fajnšmekry. Představte si, že tak, jak se dělá tonalita v počítači - to znamená upravuje kontrast, světlost a tmavost na fotografii - to stejné se dá udělat i ve fotokomoře - ručně. Zajímá mě, jak printér odhadne, jak to nejlépe udělat?
Nakonec se dozvíte, co Tereza fotografuje.