Najdete mne
úterý, 07 leden 2014 15:04

Samodiva

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)
Představení SAMODIVA aneb divadelní blues pro solo matky, které mělo v září minulého roku premiéru v Centru experimentálního divadla v Brně. Celý pořad bude doprovázet muzika tvořená ženami - uslyšíte např. Báru a Léňu z projektu mateřská.com, Čokovoko, Tara Fuki, Puppini sisters a mnoho jiných. Rozhovor dole ke stažení v příloze.
Deset nezaměstnaných matek samoživitelek, deset sólo matek, prošlo v březnu 2013 výběrovým řízením. Na šest měsíců (od dubna do září 2013) tak získaly smlouvu a byly zaměstnány v projektu „Divadlo žen a mužů.“ Vybrané ženy dostávaly kromě sociálního, právního a psychologického poradenství hodiny herectví a tance s profesionálními lektory, dále prošly dílnami kreativního psaní a storytellingu, během kterých se snažily zachytit přelomové okamžiky svého života, své minulosti. Z napsaných textů se pak postupně rodil námět inscenace, ve které samy hrají.
V Čajovně z Brna uslyšíte režisérku představení Janku Ryšánek Schmiedtovou, manažerku projektu Kateřinu Kellarovou a 4 Samodivy. Jaké to je napsat si svůj text a pak ho přede všemi říkat? Jakým způsobem tvořily představení? Proč byly v lanovém centru nebo pádlovaly na brněnské přehradě? A co se v jejich životě díky divadlu změnilo?
Deset žen. Deset sólo matek. Deset jedinečných životních příběhů, které do sebe vplývají jako řeky. SAMODIVA je blues o ženě mezi čtyřmi zdmi. Odvážné sólo z posledního dechu. Píseň pro všechna vyvěšená telefonní sluchátka. Dno je každým dnem blíž. Ale SAMODIVA tančí. A nakonec možná přetančí i smrt…
Více informací o inscenaci Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/ najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/DivadloSamodiva.
SAMODIVY: Dopisy do mraků
Vybrané texty, které vznikly během dílen tvůrčího psaní
Nenapravitelný optimistky aneb Příběhy žen, které už tolikrát upadly a měly tu drzost se zvednout a jít dál
Zahrada
Na počátku jste v zahradě ticha, v zahradě dětství. Můžete být naivní a jste, jste bezstarostní, nezatížení, šťastní. Můžete se schovat pod křídla. A schováváte se, dokud to jde. Ale pak už musíte sami. Musíte se začít starat o svoji zahradu. Zahradu vašeho života. Zahradu vašeho srdce. Co do ní nasejete, to v ní poroste. Je plná tajemství. Hlína voní čistě, svěže, naděje plně, očekávaně, nedočkavě… A pak se objeví první plevel. A když nic neuděláte, může vám vaši zahradu pěkně zaneřádit. Nejhorší je, když necháte plevel přerůst a dovolíte, aby vás spoutal, pletl se vám pod nohy a zadusil vaše květiny lásky, odvahy, laskavosti, trpělivosti… Záleží jen na našem rozhodnutí, co v zahradě našeho života poroste.
-MS-